به وب سایت مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی خوش آمدید

هبلکس؛ گام بلند آستان قدس رضوی در ارتقای صنعت ساختمان


blog-image

علیرضا عابدی با بیان اینکه این محصول هنوز در ایران شناخته نشده است، می‌افزاید: در کشورهای اروپا و آمریکا بیش از 95 درصد از دیوارهای جداکننده از بلوک‌های سبک (AAC) است و متأسفانه در ایران این مقدار تنها 3 تا 4 درصد بوده که باید تلاش کنیم تا فرهنگ استفاده از این محصول را در کشور گسترش دهیم.
عابدی وزن سبک، عایق بودن کامل نسبت به صوت و حرارت، مقاومت بسیار بالا در مقابل آتش، سازگار با ارتعاشات لرزه ای، عدم نفوذ حیوانات موذی و جوندگان و قابلیت برش فوق العاده راحت را از مهم ترین ویژگی های هبلکس می‌داند.
عابدی با اشاره به اینکه در حال حاضر 8 کارخانه فعال در زمینه تولید بلوک های سبک در کشور وجود دارد، گفت: مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی از سوی مرکز تحقیقات بتن وزارت راه و شهر سازی بالاترین کیفیت را به خود اختصاص داده است.
مدیر مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی ادامه داد: کارخانجات هبلکس آستان قدس رضوی علاوه بر دستیابی به استاندارد های داخلی توانسته استانداردهای خارجی همچون «بی وی» از کشور فرانسه، «کوتکنا» و «بالتیک کنترل» از کشور دانمارک را هم کسب کنند.

 یک پروژه عام المنفعه
سازمان عمران و توسعه خراسان وابسته به آستان قدس رضوی در راستای اجرای پروژه های عام المنفعه و رفع محرومیت در نقاط مختلف حوزه شرقی ایران سال‌هاست که اقدام به راه اندازی کارخانه های تولید بلوک های سبک در خراسان جنوبی(بیرجند) و مشهد کرده است.
اواخر سال 89 واحد تولید بلوک های سبک (AAC) در شهر بیرجند با ظرفیت 150 هزار متر بلوک تیغه ای راه اندازی شد که این ظرفیت در حال حاضر به صورت کامل در کارخانه در حال تولید است و متعاقب آن کارخانه مشهد باظرفیت مشابه نیز راه اندازی شده است. از ابتدای سال 93، کارخانه هبلکس مشهد تحت مدیریت سازمان عمران و توسعه خراسان درآمده و از تلفیق این کارخانه و شرکت هبلکس بیرجند، مجتمع کارخانجات هبلکس رضوی تشکیل شده است. در حال حاضر نزدیک به 250 نفر به صورت مستقیم و 500 نفر به صورت غیرمستقیم در این مجموعه فعالیت می‌کنند.
هبلکس مخلوطی از سیلیس، سیمان، آهک و پودر آلومینیوم در حرارت ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱۲ اتمسفر در اتوکلاوها پخته و به قطعات مورد نیاز ساختمانی بریده می‌شود. تولید بلوک هبلکس در صنعت ساختمان ایران در سال 1367 توسط مرحوم «علی اکبر بجستانی» بنیانگذاری و شروع شده است.

 پدیده ای برای سبک سازی ساختمان
این محصول در سال 1924 میلادی توسط یک مهندس آرشیتکت سوئدی اختراع شد و به جامعه مهندسی معرفی گردید که به کمک آن مصرف سیمان در ساخت‌وسازها کاهش چشمگیری پیدا کرده است.
این محصول امتیازات ویژه‌ای نیز نسبت به دیگر مصالح دارد، از جمله اینکه عایق مناسب حرارتی و صدا می‌باشد، در برابر فشار مقاوم است، با ابزار معمولی به آسانی بریده می‌شود و می‌توان آن را به هر شکل تراشید، سوراخ کرد و یا تغییر شکل داد.
در موقعیت کنونی بتن سبک یا هبلکس بهترین ماده برای ساخت ساختمان‌های کوچک و بزرگ مسکونی، خدماتی، صنعتی و کشاورزی بویژه در مناطق زلزله‌خیز می‌باشد.
یک متر مکعب بلوک هبلکس در حدود 600 تا 700 کیلوگرم وزن دارد که کارآیی آن با 866 عدد آجر(با وزن تقریبی هر آجر یک کیلو و 750 گرم) برابر است. سایز متداول و رایج هر بلوک هبلکس که ابعادی برابر 60×25×20 می‌باشد، از نظر  ابعاد سطح با 26 عدد آجر برابری می‌کند اما از نظر وزن تنها با 10 عدد آجر برابر بوده و یک کارگر براحتی می‌تواند آن را حمل، جابه جا و سریع هم نصب کند.
علاوه بر این‌ها ملات مصرفی در اجرای بلوک‌های هبلکس برابر 25 درصد ملات مورد مصرف در دیوار آجری به همان مشخصات می‌باشد به عنوان مثال اگر برای اجرای یک دیوار با آجر، به 100 کیلوگرم سیمان نیاز باشد، همان دیوار از بلوک هبلکس تنها به 15 کیلوگرم سیمان نیاز دارد.
پروژه‌های ساختمانی با استفاده از بلوک‌های هبلکس با در نظر گرفتن سرعت اجرا، نیروی اجرایی کمتر و مصرف ملات کمتر و همچنین کاهش زیاد بارهای وارده به سازه به دلیل وزن کم دیوارهای از نوع بتن سبک هبلکس موجب کاهش ابعاد سازه می‌شوند که خود صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای را در هزینه مصالح مصرفی موجب می‌شود.
عایق بودن هبلکس در برابر گرما و سرما علاوه بر صرفه‌جویی چشمگیری در فضاهای تأسیساتی و سطح حرارتی برودتی، موجب کاهش قابل ملاحظه در مصرف انرژی لازم برای سرمایش و گرمایش ساختمان در آینده خواهد شد.آرشیو اخبار